منهای بهونه

تری فاکس ، دونده قهرمانی که در ماراتن زندگی اول شد

تاریخ انتشار: 3 ماه پیش

شرحی مختصر از زندگی تری فاکس

تری فاکس در 28 ژوئیه ی سال 1958 در وینیپگ مرکز استان مانیتوبا متولد شد . پدرش رونالد ، کارمند راه‌آهن بود . تری ، دو برادر و یک خواهر داشت. خانوادهٔ تری در سال 1966 به استان بریتیش کلمبیا نقل مکان کردند . مادرش بتی ، زن بسیار کوشایی بود و این روحیه را به فرزندانش به‌ ویژه تری منتقل کرد . تری از همان دوران کودکی به ورزش‌های مختلف علاقه نشان می‌داد . او به‌‌ ویژه به بسکتبال علاقه داشت اما در این ورزش چندان موفق نبود . تری برای موفق شدن در بسکتبال و بیرون آمدن از نیمکت ذخیره‌ها بسیار تلاش کرد و در سال آخر دبیرستان موفق شد قهرمان مسابقات شود . مربی تربیت‌ بدنیِ تری تشخیص داد که او در مسابقات دوی استقامت عملکرد بهتری دارد و او را به این ورزش تشویق کرد.

در نوامبر سال 1976 زمانی که تری داشت به سمت خانه پدری‌اش رانندگی می‌کرد، محو تماشای پلی در حال ساخت شد و ناگهان به عقب یک ماشین پیکاپ برخورد کرد. در این حادثه زانوی تری کمی متورم شد. در ماه دسامبر دوباره احساس درد در ناحیهٔ زانو به سراغش آمد اما فصل مسابقات بسکتبال بود و تری اهمیتی به آن نداد. در مارس 1977 درد زانوی تری شدت یافت و وی به بیمارستان مراجعه کرد. آنجا مشخص شد تری به سرطان استخوان استئوسارکوما دچار است . با وجود آنکه تری حادثهٔ رانندگی را عامل ضعیف شدن زانوی خود می‌دانست اما پزشکان اعتقادی به ارتباط بین این دو موضوع نداشتند. پزشکان به وی توصیه کردند که باید زانوی خود را قطع کند و برای این کار باید تحت شیمی‌ درمانی قرار می‌گرفت. به او گفته شد که دو سال پیش از مراجعهٔ او شانس بهبودی 15 درصد بوده است ولی در زمان مراجعه‌اش به 50 درصد ارتقا یافته است . تری تحت‌ تأثیر ارزش تحقیقات سرطان قرار گرفت. سرانجام پای تری قطع شد و وی توانست سه هفته بعد با کمک پای مصنوعی به راه رفتن ادامه دهد. تری 16 ماه در بیمارستان تحقیقات سرطان بریتیش کلمبیا تحت شیمی‌ درمانی قرار داشت و این دوران برای او بسیار سخت گذشت زیرا هر روز شاهد درد کشیدن و مرگ مبتلایان به سرطان بود . سرانجام او درمانش را با هدف جدیدش به پایان رساند و آن هدف چیزی نبود جز آنکه باقیماندهٔ زندگی‌اش را وقف کمک به مبتلایان به سرطان کند .
زمانی‌که پای فلزی خود را در اولین گام ماراتون طولانی و آخرین فرصت ورزشی زندگی‌اش بر زمین زد تنها چند رسانه محدود محلی که دنبال یک خبر جذاب برای پر کردن برنامه‌ روزانه خود بودند در محل حضور داشتند. در زمانی ‌که هنوز رسانه‌های ماهواره‌ای و پخش زنده به شیوه امروزین فراگیر نشده بود همین هم برای تری 21 ساله و هدفی که داشت مهم بود. اما چند روز بعد او به خبر اول همه رسانه‌های کانادا و بخش عمده‌ای از آمریکای شمالی تبدیل شد و برای دو سال مهم‌ترین چهره خبرساز کشور شد. حالا بعد از حدود 30 سال نام و یاد او هنوز منبع بسیاری از اخبار و تفاسیر است. فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی متعددی بر اساس داستانش ساخته شده و به یکی از شمایل‌های قهرمانی برای جوانان کانادایی مبدل گشته است. دوی ماراتن 8000 کیلومتری به نام «ماراتن امید» در 12 آوریل سال 1980  آغاز شد. فاکس با فرو بردن پای راست خود در اقیانوس اطلس ( در سِینت جانز، نیوفاندلند و لابرادور) ماراتن را آغاز کرد و در مسیر با باد‌های شدید، بارش سنگین برف و باران مواجه شد . با رسیدن به هر شهر، فاکس از مردم کمک‌های مالی دریافت می‌کرد . پس از سپری شدن یک‌سوم از سفر، او تنها 200 هزار دلار کمک جمع‌آوری کرده بود. در استان کبک ، ایسادور شارپ مدیر عامل هتل‌ها و اقامت‌گاه‌های فورسیزنز که چند سال پیش پسر خود را بر اثر یک تومور سرطانی از دست داده بود، تحت تأثیر عزم و اراده ی تری قرار گرفت و در طول مسیر در هتل‌های خود از وی پذیرایی می‌کرد . تری از ادامه دادن دلسرد شده بود زیرا میزان کمک‌های مالی بسیار کم بود. شارپ به تری گفت که در ازای هر مایل به او 2 دلار کمک می‌کند و همچنین نزدیک به 1000 شرکت دیگر را متقاعد کرد که همین کار را انجام دهند. تری بار دیگر باانگیزه به مسیرش ادامه داد و ساکنان و افراد سرشناس شهرهای مختلف به استقبال وی می‌آمدند. بعضی از ورزشکاران نیز قسمتی از مسیر را در کنار وی می‌دویدند. کمک‌های مالی افزایش یافت و حتی در طی یک روز عبور از تورنتو، تری 100 هزار دلار کمک دریافت کرد. تری در طول مسیر به مشکلات جسمانی برخورد و با اصرار انجمن سرطان کانادا چند روز به استراحت پرداخت. نهایتاً در روز 1 سپتامبر تری مجبور شد مسابقه را متوقف کند و به بیمارستان منتقل شد. سرطان بار دیگر به سراغ تری آمده بود و ریه‌های وی را هدف قرار داده بود. او در یک کنفرانس مطبوعاتی با اشک این خبر را به همگان اعلام کرد و پس از گذشت 143 روز و پیمودن 5373 کیلومتر به این ماراتن پایان داد . تا سال 2018 با نام او 750 میلیون دلار کانادا برای تحقیق راجع به سرطان جمع آوری شد .

نکته مهم : امروزه مسابقهٔ دوی تری فاکس بزرگ‌ترین مسابقهٔ یک ‌روزه ی جهان برای جمع‌آوری کمک هزینه ی تحقیقات سرطان است که دوندگانی از ۶۰ کشور جهان در آن حضور می‌یابند .

ثبت دیدگاه

مقالات مرتبط

نویسنده

گروه محتوا
عضو پرکاران از 2 سال پیش

لینک اشتراک گذاری

https://porkaran.com/article/3cfaf97d565d96a3
▼ نکات بسیار مهم ▼

هشدار: پرکاران یک سامانه ثبت, مشاهده و جمع آوری آگهی شغل دوم ((بصورت کاملا رایگان)) می باشد و هیچگونه تراکنش مالی بین کارفرما و کارجو مورد تایید یا رد این سامانه نمی باشد و نیز هیچگونه مسئولیتی درباره نحوه همکاری یا قرارداد بین کارجو و کارفرما ندارد.لذا لطفا تا حصول اطمینان کامل اقدام به هرگونه همکاری یا پرداخت ننمایید.وبسایت پرکاران تنها منتشرکننده/جمع آوری کننده آگهی ها می باشد.پرکاران تلاش دارد آگهی هایی با محتوای صحیح و مناسب را منتشر نماید اما لازم است درمورد صحت و درستی آگهی ها کاملا هوشیار و مراقب باشید لذا هیچگونه مسئولیتی در قبال آگهی ها بعهده نمی گیرد و نمیتواند صحت و سقم آگهی ها را تایید نماید و نیز مسئولیت استفاده از آگهی های مندرج در پرکاران برعهده استفاده کننده می باشد.
توجه: لطفا درصورت عدم رضایت از ادامه انتشار یا بازنشر آگهی خود, جهت حذف یا ویرایش آگهی موضوع را از طریق منو پشتیبانی یا گزینه گزارش آگهی (در انتهای همان آگهی) اطلاع داده تا سریعا درخواست شما پیگیری و اقدام لازم صورت پذیرد.بدیهی است سامانه پرکاران هیچگونه مسئولیتی را در قبال ثبت/حذف/ویرایش آگهی ها بعهده نمی گیرد.
در صورتیکه برای ثبت یا انتشار آگهی خود با موردی مواجه شده اید جهت راهنمایی و رفع مورد میتوانید در ساعات اداری با شماره تلفن: 88140056-021  تماس حاصل نمایید.

تمامی حقوق محفوظ است.