منهای بهونه

دختری که هرگز به مدرسه نرفت ولی دکتر شد

تاریخ انتشار: 1 سال پیش

نگاهی به زندگی اعظم مرادی معلول موفق ایرانی

دکتر اعظم مرادی دکترای روانشناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور اصفهان است و از کودکی هیچوقت به مدرسه نرفت وقتی برای ثبت نام دبستان یک سال زودتر اقدام کرد اما له او گفته شد از نظر قانونی امکان پذیر نیست ، بنابراین مادرش به او در منزل طبق برنامه نهضت سواد آموزی آموزش حروف الفبا را آغاز کرد .
۷ ساله که شد مجدد برای ثبت نام مراجعه نمود ، اما مدیر مدرسه او را نپذیرفت زیرا ایشان اعتقاد داشت: خانم مرادی از جمله کودکان استثنایی ( کودکان عقب مانده ذهنی ) هستند و باید در مدارس ویژه ثبت نام شوند ( این جمله به نقل از خود ایشان است در مصاحبه ای با پایگاه خبری معلولین داشته است ؛ )
او هیچوقت نه تنها در مدارس بچه های سالم تحصیل نکرد بلکه در هیچ مقطعی تحصیلی به هیچ مدرسه ای نرفت و تمام مقاطع را در منزل گذراند بنابراین وقتی در دانشگاه در رشته روانشناسی قبول شد یکی از روزنامه های تیتر زد : دختری که هیچوقت به مدرسه نرفت ولی دانشگاه قبول شد
دکتر مرادی که استعداد زیادی در تحصیل داشت و در دوران راهنمایی به بچه های همسایه در دروسشان کمکشان می کرد و در دوران دبیرستان بزرگترین چالش او در دوران دبیرستان یادگیری دروسی همچون ریاضی  هندسه و ... بود که کتاب آن ها طوری طراحی شده که به حضور معلم باید آن ها را فرا گرفت و به صورت خودآموز عملا ممکن نیست آن ها را یاد بگیریم .
دکتر مرادی در این مصاحبه می گوید در دوران تحصیلی و در مقطع دکترا بدترین شرایطی که داشت این بود که برای مصاحبه دکترا تبعیض در حق ایشان کردند و نفر بعد از اورا به دلیل سالم بودن پذیرفتند . این تبعیض باعث شد که خانوم مرادی از تحصیل دلسرد شود ولی بعد ازیک سال استراحت سال بعد او به دانشگاه بازگشت و این دفعه او در مصاحبه قبول شد این موضوع را به مراجع مربوطه اطلاع دهند . البته خانم مرادی این تبعیض را به مسئولین امر اطلاع داد و به این ترتیب تدبیری اتخّاذ کرد تا دوستان او دیگر گرفتار چنین مشکلی نشوند .
دکتر مرادی یک خواهر و 2 برادر دارد و بعد از ادامه تحصیل او ، مادرش با دیدن انگیزه قوی دخترش متقاعد شد که خود او هم ادامه تحصیل دهد و هم اکنون مادر دکتر مرادی نیز مدرک کارشناسی ارشد گرفته است .
دکتر اعظم مرادی در رابطه با ازدواج معلولین می گوید : " نمیتوان نسخه کلی پیچید ولی غالبا ازدواج معلول با معلول بهتر است به شرطی که عقلانی باشد و احساس به منطق غلبه نکند ، اگر معلولین شرایط مساعد برای ازدواج را داشته باشند بعد از ازدواج از زندگی بیشتر لذت میبرند ."

نکته مهم : اعظم مرادي در مقام پژوهشگر بيش از ۵۰ مقاله علمي - پژوهشي ارائه داده كه در مجلات معتبر علمي داخلي و خارجي چاپ شده است. همچنين با ارائه بيش از ۵۰مقاله در كنگره‌هاي علمي بين‌المللي در مقطع دكتري به‌عنوان دانشجوي نمونه دانشگاه اصفهان انتخاب شد و سال‌هاي ۹۱ و ۹۲ نيز به‌عنوان پژوهشگر برتر استان چهارمحال و بختياري از او تقدير به عمل آمد. سال ۸۴ به‌عنوان بانوي نخبه استان اصفهان انتخاب شد. او كتابي تحت عنوان «معلولان موفق معاصر» به رشته تحرير درآورده و در آن تعدادي از معلولان موفق ايران را معرفي كرده است

ثبت دیدگاه

مقالات مرتبط

نویسنده

گروه محتوا
عضو پرکاران از 2 سال پیش

لینک اشتراک گذاری

https://porkaran.com/article/d726532062d44d0
▼ نکات بسیار مهم ▼

هشدار: پرکاران یک سامانه ثبت, مشاهده و جمع آوری آگهی شغل دوم ((بصورت کاملا رایگان)) می باشد و هیچگونه تراکنش مالی بین کارفرما و کارجو مورد تایید یا رد این سامانه نمی باشد و نیز هیچگونه مسئولیتی درباره نحوه همکاری یا قرارداد بین کارجو و کارفرما ندارد.لذا لطفا تا حصول اطمینان کامل اقدام به هرگونه همکاری یا پرداخت ننمایید.وبسایت پرکاران تنها منتشرکننده/جمع آوری کننده آگهی ها می باشد.پرکاران تلاش دارد آگهی هایی با محتوای صحیح و مناسب را منتشر نماید اما لازم است درمورد صحت و درستی آگهی ها کاملا هوشیار و مراقب باشید لذا هیچگونه مسئولیتی در قبال آگهی ها بعهده نمی گیرد و نمیتواند صحت و سقم آگهی ها را تایید نماید و نیز مسئولیت استفاده از آگهی های مندرج در پرکاران برعهده استفاده کننده می باشد.
توجه: لطفا درصورت عدم رضایت از ادامه انتشار یا بازنشر آگهی خود, جهت حذف یا ویرایش آگهی موضوع را از طریق منو پشتیبانی یا گزینه گزارش آگهی (در انتهای همان آگهی) اطلاع داده تا سریعا درخواست شما پیگیری و اقدام لازم صورت پذیرد.بدیهی است سامانه پرکاران هیچگونه مسئولیتی را در قبال ثبت/حذف/ویرایش آگهی ها بعهده نمی گیرد.
در صورتیکه برای ثبت یا انتشار آگهی خود با موردی مواجه شده اید جهت راهنمایی و رفع مورد میتوانید در ساعات اداری با شماره تلفن: 88140056-021  تماس حاصل نمایید.

تمامی حقوق محفوظ است.